İhanet onların meydanlar bizimdir


İhanet onların meydanlar bizimdir

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Kocaali’de de etkinlikler düzenlendi. 15 Temmuz Cumartesi akşamı Saat 21.00’da başlayan anma programı sabah saatlerine kadar sürerken yaklaşık bin vatandaş meydanı hınca hınç doldurdu. Ezan, sala, sinevizyon gösterimi, Kur’an-ı Kerim tilavetleri, ilahi ve ezgilerle süslenen anma programı vatandaşlara duygulu anlar yaşattı.

Demokrasi nöbeti

15 Temmuz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi Kocaali’de de anma programı düzenlendi. Cumartesi günü akşam saatlerinde başlayan demokrasi nöbeti sabah saatlerine kadar devam ederken meydanı dolduran yaklaşık bin vatandaş programa katılan imam-ı hatiplerin Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile duygulandı. MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Aygün’ün konuşmacı olarak katıldığı anma programı, gecenin geç saatlerinde sahne alan ilahi ve ezgi sanatçısı Ümit Mürare’nin konseri ile sona erdi. Kocaali 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda gerçekleşen demokrasi nöbetine katılan vatandaşlar meydanda kurulan dev ekrandan Türkiye Büyük millet Meclisi’nde gerçekleşen anma programı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını izledikten sonra sabah namazı için Merkez Camii’ne akın etti.

Adam gibi ölelim

Sunumlarını Ankara EGO Camii İmam-ı Hatip’i Mustafa Özkaya’nın yaptığı anma programı 15 Temmuz Şehitleri için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii Müezzini Hasan Köylü’nün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 15 Temmuz Belgeseli’nin ardından Programın açılış konuşmasını Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar yaptı. Konuşmasında Türkiye’deki önemli kurumlarda yuvalanmış hainler olduğuna vurgu yapan Başkan Acar “Bu ülkenin başına ne zaman bir şey gelse ne zaman başımız dara düşse hep içimizdeki hainlerden geliyor. 1600’lü yıllarda da Genç Osman’ı lif lif yolan o güruha 15 temmuzdaki hain kalkışmaya merkez üs olarak kullanılan mürtet hava üssü de hep hainlere yataklık etti. Bakın bunların basireti feraseti o kadar ellerinden alınmış ki 500 yıl önce Ankara savaşında Yıldırım Beyazıt’a hainlik yapan alçakların bulunduğu bölgeyi 15 Temmuz hainlik girişiminin merkez üssü olarak belirlemişler. Çaldıkları sorularla silahlı kuvvetlerin üniformasını gasp edip sırtlarına geçiren hainler yine 600 yıl sonra aynı bölgeye gittiler, bu gün bize yaptılar, milli iradeye yaptılar” dedi. Başkan Acar ayrıca darbe girişiminin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir’i de anarak “Onlar ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkede yiğitler bitmez. Niğde’nin bir köyünden Ömer Halisdemir gibi bir Anadolu yiğidi çıkar, halk çıkar ve her şeyi başlarına geçirir” dedi.  Başkan Acar konuşmasının sonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin meclis özel gündem toplantısında yaptığı konuşmasından da bir bölümü dile getirerek “Öleceksek adam gibi ölelim”

İfadelerine yer verdi.

Düşmanınızı tanıyın

Daha sonra söz alan Kocaali Kaymakamı Alper Balcı gençlere nasihatte bulundu. Birlikte görev yaptığı birçok kişinin isim ve rütbelerini sayarak teröre kurban verildiklerini belirten Kaymakam Balcı, “Babam bana 11 yaşımda Abdullah Öcalan’ın resmini göstererek ‘Senin düşmanın bu’ dedi. Bende düşmanımı bilip, tüm hayatımı mesleğimi her şeyimi buna göre şekillendirdim. Gençler siz de fetonun fotoğrafına bakın ve düşmanınızın kim olduğunu belirleyin. Unutmayın, unutturmayın. Ben meslek hayatım boyunca birçok kardeşimi arkadaşımı teröre kurban verdim. Bu acının ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu acıyla birlikte düşmanlarıma karşı kinimi nefretimi koruyorum. Şu anda elinizde çok büyük imkanlar var, sosyal medya var internet var. Buralardan araştırıp bakın. Düşmanınızın kim olduğunu iyi bilin. Ona göre yaşayın” dedi.

Gerekirse öleceğiz

Kaymakam Alper Balcı’nın konuşmasının ardından Sakarya Valiliği önünde gazi olan Hacer Baylan ve Aslınur Ayan birer konuşma yaparak darbe gecesi Sakarya Valiliği önünde yaşanan olayları ve nasıl gazi olduklarını anlattı. 15 temmuz Gazisi Hacer Baylan’ın duygu dolu konuşması, vatandaşlara duygulu anlar yaşatırken sık sık alkışlarla bölündü. Baylan “Darbeden birkaç gün sonra otobüste birisi bana ‘Kadın halinle neden sokağa çıktın, neden başına iş aldın?’ diye sordu. Vatan elden giderken oturamazdım, duramazdım, çocuklarımla birlikte abdestlerimizi aldık ve sokağa çıktık. Onlara ‘Gerekirse öleceğiz’ dedim. Ve Allah bize şahadet şerbeti değil gazilik şerefini nail etti. Hamd olsun, vatan sağ olsun, vatana canımız feda olsun” dedi.

Kocaali’yi özledim

Gazilerin konuşmalarının ardından Dünya Kur’an-ı kerim okuma birincisi Uğur Ayvaz Kur’an tilaveti ile sahne aldı. Hemen ardından 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde Kocaali Kaymakamı olarak görev yapan Mardin Kızıltepe Kaymakamı ve Kayyum Belediye Başkanı Ahmet Odabaş canlı bağlantı ile Kocaali Zafer Meydanı’ndaki vatandaşlara hitap etti. Kaymakam Odabaş vatandaşların milli birlik gününü kutladı. Kocaali’yi ve birlikte görev yaptığı mesai arkadaşlarını özlediğini söyledi. Koğukpelit Camii İmam-ı Hatip’i Aykut Gündoğdu kaside ile sahne aldıktan sonra konuşan Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün “Milletin ordusu, milletin parasıyla alınan tank ile, uçak ile, mermi ile yine milletin parasıyla yapılan binaları bombaladı. Nasıl olabilir, bizim ordumuz nasıl bizim insanımıza kurşun sıkabilir. O zamana kadar uçak sesi duyduğun kendini güvende hisseden Ankara halkı artık uçak sesi duyduğunda korkuyor tedirgin oluyor. Darbe bize bunu öğretti. Ancak bir şey daha öğretti. Ne kadar tank, top, mermi olsa da halk istediği zaman başındaki belayı def edebiliyor. Onların silahlarını çıplak elle durdurabilecek kadar güçlü olduğumuzu öğrendik. Ve onlar da bundan sonra böyle bir şeye kalkışacak olsalar, başlarına ne geleceğini gayet iyi öğrendiler. Bundan sonra da kimse buna cesaret edemez” dedi.

Tehdit ediyorlar

Daha sonra konuşma yapan MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin “Karşı karşıya kaldığımız bu terör örgütünün mandacılardan bir farkı yok. Türkiye’yi başkalarının emrine sokacak bağımsızlığımızı onların hizmetine verecek bir yapıdan bahsediyoruz. Güçlerinin yetemeyeceği şeyleri başkalarının desteği ile yapmaya kalkan bir hareketten söz ediyoruz. Bu coğrafyada hain eksik olmayacak” dedi. Terör örgütünün en büyük finans kaynağı olan dershanelerin kapatılması sürecinde baş rol oynayanlardan biri olduğunu ifade eden Tekin “Bu ülkenin başbakanı diyor ki dershaneleri kapatacağız, ihtiyacımız yok diyor. Ve birileri geliyor bir gece vakti devletin müsteşarının odasına girip masaya yumruklarını vurarak “Müsteşar biz sana bunu yaptırtmayız” diye bilecek gücü bulabiliyorlar. Ve bunu iptal ettirebiliyorlar. Örgütün yayılımını bilmek açısından bu çok önemli. Düşünün işte belirli kurumlardan bazı bilgiler istiyorsunuz vermiyorlar. Saçma sapan bilgiler veriyorlar. O kadar yayılmışlar ki aklınıza gelebilecek her türlü noktasına sirayet etmiş bir yapıyı biz 15 Temmuz’da mağlubiyete uğrattık” dedi.

Mağdur edebiyatı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan darbe sürecinde ihraç edilenler için de konuşan Tekin bakanlıktan yaklaşık 34 Bin öğretmenin ihraç edildiğini söyledi. Tekin “Başbakan bu terör örgütünün kurumları ile ilgili ‘sakın bu kurumlarla ilişkiye girmeyin’ diye konuşuyor. Sonra benim öğretmenim bu sendikaya üye oluyor. Böyle bir hatadan dönmek için 12 ay yeterli bir süredir. Biz bunu belirledik. Bundan daha fazlasında üye olanlar için aynı şey söz konusu değil. ‘Ben bilmeden üye oldum’ bu aleni bir yalandır. Bakınız biz birilerinin haksız yere rızkı ile oynamanın durduk yere herhangi bir insanı çocuğu rızıksız bırakmak bizim dinimizde inancımızda yok. Biz bu ihraç olayında bir tarafa 250 şehidimizi koyuyoruz, bir tarafa yetimleri öksüzleri gazilerimizi koyuyoruz. Diğer tarafa da halka kurşun sıkan hainleri koyuyoruz. İhraç ettiğimiz 34 bin insan içinde hata var mıdır? Varsa da çok çok küçük bir orandadır. Ancak biz bunu neden yapıyoruz? Başımıza bir daha böyle bir şey gelmesin diye yapıyoruz. Siz de kamuda bu tür durumlarla karşılaştığınızda devletin kurumları ile paylaşmayı sürece yardımcı olmayı ihmal etmeyin. Şimdi mağdur edildim diye rol yapıyorlar. Bugüne kadar nasıl bizi göz yaşları ile kandırdılarsa şimdi de aynı şeyi yapıyorlar. Size de gelip ağlayan sızlayan olursa kesinlikle itibar etmeyin. Mağdur edebiyatı yapıyorlar. İnanmayın. Siz devletinize güvenin, sırtımız yere gelmez” ifadelerine yer verdi.

Gururumuz ‘Çakır’

Yusuf Tekin’in plaket takdiminden sonra, Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü 2016-2017 Öğretim Yılı birincisi Nagihan Çakır sahneye davet edildi. Şerbetpınarı Mahallesi’nden Kerim Çakır’ın kızı Nagihan Çakır plaketini MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı ve Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın elinden aldı. Kocaali 15 Temmuz Zafer Meydanı’ndaki anma programı ezan, sala ve şiirlerin okunmasının ardından ilahi ve ezgi sanatçısı Ümit Mürare konseri ile sona erdi. Etkinliğin ardından demokrasi nöbetine devam eden vatandaşlar TBMM’den canlı yayınlanan anma programı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını izledikten sonra sabah namazı için Merkez Camii’ne akın etti.

Duygulu gece

Kocaali 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda gerçekleşen programa Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Doç.Dr Yusuf Tekin, Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr Birol Akgün, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı, Belediye Başkanı Ahmet Acar, Kocaali Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Albayrak, İlçe Emniyet Amiri Ahmet Ünal, AK Parti İlçe Başkanı Basri Burak AK, Cihannüma Sakarya Şube Başkanı Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, eski başkanı Ali Çiğdem, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel Gürdal, İstanbul Çekmeköy eski Belediye Başkanı Sıddık Eraslan’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 1000 kişi katıldı. 15 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00’da başlayan duygu dolu program, 16 Temmuz Pazar günü sabah saatlerinde sona erdi. Program ile ilgili değerlendirmede bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar kortej yürüyüşleri ile Zafer Meydanı’na gelen mahalle gençlikleri başta olmak üzere, vatandaşlara, programın düzenlenmesinde emeği geçen personele, emniyet güçlerine ve konuşmacı ve katılımcılara teşekkür etti.