İlkemiz, ilçemize hizmettir


Bolu Merkez TV’de “Yerel Yönetimler Konuşuyor” programının konuğu olan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ; “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar gece-gündüz demeden var gücümüzle ilçemize hizmet için çalışıyoruz” dedi.
Bolu Merkez TV’nin “Yerel Yönetimler Konuşuyor” programının bu hafta ki konuğu Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar oldu.

Milletimize hizmetkâr olmaya geldik
Yerel Yönetimler Programının konuğu olan Başkan Acar,” Biz göreve geldiğimiz günden bugüne kadar milletimize ve ilçemize hizmet etmek için gece-gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz 2009 yılında ilçemizin en büyük problemi su yetersizliğiydi. Kocaali Belediyesi itfaiye ekiplerimiz tarafından su tankerlerimizle yüksek kodlu mahallelerimize su taşıyorduk. Kocaali’nin sahilinden Karşı Mahallesi’ne kadar su sıkıntısı vardı. Çok şükür ki hemşehrilerimize hizmet etmeye başladığımız ilk gün ilçemizin içme suyu sorununu ortadan kaldıracak yaptığımız en önemli icraat, yaklaşık 4 milyonluk yatırımla yeterli ve kaliteli içme suyunu vatandaşlarımızın kullanımına sunmak olmuştur

Sorunların merkezine indik
Sözlerine devam eden Başkan Acar, “İlçemizin en önemli sorunlarından biri de kanalizasyon şebekesinin olmayışıydı. 2013 yılında İller bankasına başvurarak,  SASKİ’nin kefaleti ile SUKAP projesinden (Su-Kanalizasyon Projesi)  istifade ederek, yaklaşık 50 milyon lirayı bulan projenin %50 sine hazine hibesi aldık ve “Kocaali Atık Su Projesi ve Arıtma tesisi” ihalesini yaptırdık. Başlatmış olduğumuz projeyi 2014 Mart ayında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile SASKİ’ye devrettik.  121 km uzunluğunda olan atık su şebekesi ve arıtma tesisi inşaatı, 2018 yılında çalışmalar tamamlanarak devreye alındı.  Ayrıca SASKİ,  belediyemizin gerçekleştirmiş olduğu içme suyu projesini taçlandıran,  içme suyu arıtma tesisini 5 milyonluk yatırımla hizmete aldı. Diğer yandan yine SASKİ, 2,5 milyonluk yatırımla Kocaali’nin yağmur suyu sorununu önemli ölçüde azalttı.

Daha Güzel bir Kocaali
İlçemizde çalışmalarımız ara vermeden devam ediyor. İlçe Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyemizce yapılan yatırımlarla sorunlar bir bir çözülüyor.  Daha güzel bir Kocaali için diğer yatırımcı kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Belediye olarak SEDAŞ ile yaptığımız görüşmelerden sonra alt yapıya dönük yatırımların eş zamanlı yürütülmesi kapsamında 4 milyonluk bir kaynakla havai elektrik hatlarını yer altına almaya başladık. Hemen akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla  “Nüfusu 10 bini geçen her ilçeye, gerekli şartları yerine getirmesi halinde doğalgaz verilecek”,  sözünden sonra Kocaali Belediyesi olarak çalışmalarımıza başladık.  2014 yılında başladığımız çalışmaları sonuca ulaştırarak 2016 yılı Kasım ayında Kocaali’mizi doğalgaz konforuna kavuşturduk.


Asfalt çalışmalarına hemen başlanıldı
Çok şükür, ilçemizin ana sorunlarını bir bir çözmeye başladık. İlçemizin her tarafında yapılan yoğun alt yapı çalışmalarından sonra sıra artık asfalt çalışmalarına gelmişti.  2016-2017 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemizin önemli arterlerinde sıcak asfalt serimi çalışmaları tamamlanırken, Fenişleri Müdürlüğü’müz tarafından kırsal mahallerimizde ve ilçe merkezinde alt yapı çalışmaları sonrası kullanılamaz hale gelen yollar yapıldı.

Değişen Kocaali
Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar hizmetlerimizin hızı hiç bir zaman kesilmedi. Çünkü biz; bu ilçeye hizmetkâr olmaya gelmiştik. Göreve başladığımız zaman Kocaali Belediyesi olarak yılda 60-70 inşaat ruhsat verirken, ilçemizin önemli sorunlarını çözdükten sonra bu sayı 300-400’e çıktı.
Artık Kocaali için değişim vaktiydi. Kocaali Belediyesi ve TOKİ iş birliği ile Melen Barajı yapımı kapsamında yerleşim alanları kamulaştırılan ve mutlak koruma bandında kalan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için alanında ülkemizin ilk uygulaması olan, beş yıl süren uzun görüşmeler ve 2 kez alınan bakanlar kurulu kararı ile olgunlaştırılan Caferiye-Ortaköy evleri 448 konutluk 1. Etap çalışmalarına başladık. Bu projenin gerçekleşmesinde bize en büyük katkıyı veren önceki bakanlarımızdan Sayın. Ayşenur İslam hanımefendiye ve ilçemizin her zaman ağabeyliğini yapan kıymetli büyüğümüz Doç. Dr. Hasan Ali Çelik beye çok teşekkür ediyoruz.Caferiye-Ortaköy evleri devam ederken Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zeki Toçoğlu ile görüşmelerimizin sonunda, Kocaali Belediyesinin yer tahsis ettiği Büyükşehir Belediyemizin yapımını üstlendiği;  yaklaşık 10 milyon liraya mal edilen Caferiye Mahallemizde 20 bin metrekare üzerine Karadeniz’de emsali görülmemiş kadınlar plajı inşaatının çalışmalarına başladık.  İçerisinde 2 bin metre karelik açık havuzu ile çocuk oyun gruplarının, yürüyüş yolunun ve doğal plajın bulunduğu tesis, bayan personellerin bayanlara hizmet ettiği bölgemizin en önemli projelerindendir.Çok şükür, Kocaali şehirleşme anlamında büyük mesafeler kat etti. Biz ilçemize hizmet için,  gece-gündüz demeden; ilçe belediyemiz, büyükşehir belediyemiz ve diğer yatırımcı kuruluşlarla uyumlu ve koordineli bir şekilde çalışıyoruz.  Çünkü  “Kocaali’yi sevmek, bu ilçeye aşk ile hizmet etmektir”.  Bu vesile ile ilçemizden desteğini hiç bir zaman esirgemeyen kıymetli büyüklerimiz Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Zeki Toçoğlu’na Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’e Merkez TV aracılığı ile sesimizin ve görüntümüzün ulaştığı, ekranları başında bizleri izleyen kıymetli hemşehrilerimize şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.