Kocaali’de dere yataklarının temizlik ve genişletme çalışmaları aralıksız sürüyor


 

Başkan Acar, “Vatandaşlarımızın ve tarım arazilerinin zarar görmemesi için, dere yataklarının temizlik ve genişletme çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

Kocaali Belediye Başkanlığı ve Devlet Su İşleri (DSİ) iş birliği ile Kocaali’de; Alandere ve Yayla Mahallelerinde dere yataklarının temizlik ve genişletme çalışmaları devam ediyor.

Her şeyden önce can güvenliği
Yapılan dere ıslah çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar,” Dere Islah ve çalışmalarının önemi her geçen gün daha çok artıyor. Birkaç gün önce Giresun’da yaşanan sel felaketinin açtığı yaralara hep birlikte şahit olduk.  Haziran ayında ise, Kocaali’mizde metrekareye 106,2 kilogram yağmur yaşmış, Alandere ve Yayla Mahallelerimizde tarım arazilerinde ciddi zararlar meydana gelmişti.  DSİ 3. Bölge Müdürümüz Kağan Şan ile birlikte yaptığımız denetimler sonucunda, Alandere ve Yayla Mahallelerini kapsayan 2600 metrelik hatta Dere yataklarını genişletme ve temizle çalışmalarımız devam ediyor. Biz, her şeyden önce vatandaşlarımızın can güvenliğini ve mal emniyetini sağlamak zorundayız.  Fakat vatandaşlardan ricamız, dere hattı ve tarım arazisi içerisindeki su kanallarına evsel ve tarımsal hiçbir atığın atılmaması.  Bu vesile ile birkaç gün önce Giresun’da yaşanan,  17-18 Temmuz 2019 yılında bölgemizde (Kocaali- Akçakoca-Melen Nehri Havzası) meydana gelen sel afeti ve diğer afetlerde ebediyete irtihal eden vatandaşlarımıza tekrar Yüce Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.