Kocaali Atıksu Arıtma Tesisi gün sayıyor


SASKİ tarafından Kocaali’de inşa edilen atıksu arıtma tesisinde incelemelerde bulunan Başkan Toçoğlu, “Tesisimizi devreye almak için son kontroller yapılıyor. İnşallah kısa süre içerisinde Kocaali’nin atıksularını bu tesisimizde arıtmaya başlayacağız” dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Kocaali’de inşa edilen atıksu arıtma tesisinde incelemelerde bulundu. Başkan Toçoğlu’na SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan ve Ali Oktar, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ile daire başkanları eşlik etti. Tesisin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Başkan Toçoğlu, “Çok güzel bir tesisi Kocaali’ye kazandırıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde Kocaali’nin atıksularını bu tesisimizde arıtmaya başlayacağız” diye konuştu.
 
Karadeniz’e bir koruma daha
Şehrin dört bir yanına inşa ettikleri kanalizasyon hatları ve atıksu arıtma tesisleriyle şehrin doğasını korumaya yönelik ciddi adımlar attıklarını vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Derelerimize, nehrimize, göllerimize, Karadeniz’e atıksu karışmaması için büyük yatırımlar yapıyoruz. Bunun meyvelerini de en güzel şekilde alıyoruz. Karasu Atıksu Arıtma Tesisi ve Geyve-Pamukova Ortak Atıksu Arıtma Tesisi ile Sakarya Nehri’ne karışan kirliliği önlemiş, böylece Karadeniz sahillerimizde Mavi Bayrak’ın dalgalanmasını sağlamıştık. Kuzeye bir arıtma tesisini daha kazandırmak üzereyiz. Kocaali Atıksu Arıtma Tesisi’nde artık sona geldik. Karadeniz’i korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Entegre atıksu sistemi
Başkan Toçoğlu, “Kocaali’de başlattığımız 50 milyonluk çalışmalar kapsamında öncelikle 121 kilometrelik kanalizasyon hattı inşa etmiş, ilçemizi bu anlamda modern altyapıya kavuşturmuştuk. Şimdi ise bu hat ile toplayacağımız atıksuları arıtacağımız tesisi hizmete almak üzereyiz. Terfi merkezlerimiz ve elektrik imalatları tamamlandı. Eksiklikler giderildi. Çevre düzenlemeleri  tamamlandı. Artık tesisimizi devreye almak için son kontroller yapılıyor. Bu tesis ile günde 4 bin 700 metreküpe kadar atıksu arıtılabilecek. Amacımız tüm ilçelerimizin atıksularını dünya standartlarında arıtarak şehrimizin geleceğine güvence sağlamak. Entegre atıksu sistemimiz Kocaali’ye hayırlı olsun.”
 
Kocaali değer Kazanıyor
"Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Zeki Toçoğlu ağabeyimizin verdiği büyük destekle  Kocaali'miz gün geçtikçe değer kazanıyor.  Bölgemizde çok önemli projeler  tamamlandı bir kısmıda bitmek üzere. İnşallah kısa zamanda diğer  projelerinden sonuna geleceğiz. Bu vesile ile ilçemize kazandırılan projeler için  Saski Genel Müdürü Sn. Rüstem Keleş'e  ve  Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Zeki Toçoğlu'na teşekkür ederim" ifadelerini kullandı