Kudüs’ü Bilmek İslam’ı Anlamaktır


Kudüs’ü Bilmek İslam’ı Anlamaktır
Akademi Kocaali sohbetleri kapsamında konferans veren Marawah Nassar ;” Kudüs bilmek zorundayız. Kudüs’ü bilirsek İslam’ı daha iyi anlarız ”dedi

Kocaali Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen Akademi Kocaali Sohbetleri yeniden başladı.  Konferans şeklinde geçen konuşmaya Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın yanı sıra; Filistin âlimler birliği meclisi genel sekreteri Marawah Nassar, Diyanet İşleri Başkanlığı Sakarya Baş mübaşiri Hasan Başiş, Kocaali İlçe Müftüsü Mehmet Çabuk, Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mescidi Aksa bizimdir
Program kapsamında Konferans veren Marawah Nassar “ Yüzyıllardır süren ve savaşlarla paramparça olmuş fakat bir türlü yıkılamamış bu mübarek yer; bizatihi Yüce Allah tarafından kutsal kılınmıştır. Sahte oyun ve planlarla Yahudiler bizlere ait toprakları işgal etmişlerdir. 
Yahudilerin derdi arz-ı mevuddur ve biz iyi biliyoruz ki Allah zulmedenlerin yanında hiçbir zaman olmamıştır. Biz Müslümanlar olarak bir araya gelip, güçlü olduğumuz zaman Mescidi aksaya kimse (Yahudiler) babasından kalan bir miras olarak göremez. Çünkü Mescidi Aksa bizimdir.

Ecdanızın her yerde bir eseri var
Konuşmasına devam eden Nassar  ”Mescidi Aksaya gittiğiniz zaman etrafınıza iyi bakın,  yüz kırk dört dönüm arazinin içerisinde 8 adet ibadethane vardır. Aslında bunların hepsinin toplamının adıdır Mescidi Aksa.  Dışarıdan baktığınız da etrafı surlarla çevrilmiştir. Bu sizin Ecdadınız, Dedeniz Kanuni Sultan Süleyman’ın eseridir.   Eskiden Mescid-i Aksa ’ya Diyarbakır’dan güzel kokular gönderiyormuş. Efendimizin bizlere bildirdiği ilk kıblemiz, güzel kokması için. Kısacası ecdadınızın her İslam coğrafyasında olduğu gibi Kudüs’te de eseri çoktur.

Ziyaret ve ibadet etmemiz gereken en önemli yer
Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V “Müslümanlar ibadet için şu üç yere yolculuk yapmalı, Mescid-i Haram, Mescid-i Nebi ve Mescid-i Aksa.. ” hadisi şerifinden ders alarak,  Biz Müslümanlar için Mescid-i Aksa çok önemlidir. Çünkü Müslümanların İlk Kıblesidir, Efendimizin Miraç’a yükseldiği yerdir. Efendimizin yüzyirmidört bin peygambere imamlık ettiği yerdir. Çünkü Yüce Allah’ın kutsal kıldığı beldelerdendir, efendimizin göz bebeklerindendir,  Çünkü Kudüs ümmetin kalbi gibidir.  Kudüs bugün zülüm görüyor. Yahudiler bizlerin oraya gitmesini ziyaret etmesini istemiyor, çünkü onlar bizden iyi biliyor ki; Müslümanlar bir araya geldiği zaman artık durdurulamaz. Bu sebepten dolayı Mescid-i Aksa’yı bol bol ziyaret edelim, dualarımıza bu zulmün son bulması için ekleyelim” ifadelerini kullandı.