Tüm olumsuzluklara rağmen 2020 dolu-dolu geçti


Tüm olumsuzluklara rağmen 2020 dolu-dolu geçti
Başkan Acar; “Ülkeleri etkisi altına alan küresel bir sorun haline gelen koronavirüs; Ülkemizde ve ilçemizde de hala etkisini göstermekte. Fakat tüm olumsuzluklara rağmen Belediyemiz 2020 yılında hizmetlerine ara vermeden dolu dolu geçirdi.

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, 2021 Ocak ayı ilk meclisinde 2020 yılında yapılan yatırımları değerlendirdi. 2021 yılında yapılacak olan yatırımlarla ilgili Belediye Meclisine açıklamalarda bulundu.

Kırk bir kilometre asfalt atıldı.
Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar;” İlçe Merkezi ve kırsal mahallelerde Büyükşehir Belediyesi ve Belediye iş birliği ile Yalı, Yayla, Alandere, Hızar, Yalpankaya, Görele, Köyyeri, Beyler, Aktaş, Selahiye, Karapelit, Gümüşoluk, Aydoğan, Kozluk, Bezirgân mahallerimizi kapsayan geniş bir alanda   41 km sıcak asfalt attık.  

Vatandaş-Belediye iş birliğimiz artarak devam edecek
Vatandaş, Belediye” iş birliği ile çözüm aradık.  Biz onlara yolun alt yapı çalışmalarını tamamlayacağımızı, onların ise bahçe yollarının daha konforlu olabilmesi için beton satın almaları gerektiğini ifade ettik.  Hemşerilerimiz, Belediyemizin içerisinde bulunduğu zorluğu bildiklerinden dolayı bu teklifimizi kabul ettiler. Nihayetinde, Betonu hemşerilerimiz satın aldı, Kocaali Belediyesi olarak bizde, yolun alt yapı çalışmaları ve beton serim işçiliklerini yaptık. Bu çalışmalarımız ve iş birliğimiz artarak devam edecek

Prestij Caddesinde çalışmalarımız devam edecek
Seçim beyannamemizde de bulunan prestij caddesi çalışmalarımızı Sakarya Caddesi üzerinden sürdürecektik. Yaptığımız değerlendirme ve proje toplantılarında Sakarya Caddesinin fiziki şartlarının yeterli olmaması ve ağaçların zarar görme ihtimalini göz önünde bulundurduğumuzda bu projemizi Yalı Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesine aktarma kararı aldık.  Yaptığımız bu çalışmaya ilçemizin en uzun caddesi olan Fatih Sultan Mehmet Caddesinde yine Büyükşehir Belediyesi ve Belediye iş birliği ile sıcak asfalt çalışmalarını tamamladık.   Yapılan bu çalışmayla birlikte, üst yapı çalışmalarının birinci etabında; 4 kilometre yaya kaldırımı, 2800 metre bisiklet yolu, 500 fidan ve dekoratif aydınlatma çalışması ile prestij caddemizin birinci etabını tamamladık.

Sevimli Dostlar Barınağını tamamladık.
2019 yılında yapım çalışmalarına başladığımız bu tesiste, çalışmalarımız tamamlandı.
İçinde; Meyve Ağaçları, 24 adet kapalı barınak, 2 adet açık barınak ve yeşil alanları bulunan Sevimli Dostlar Barınağı, Sakarya ilimizin en büyük dördüncü, kuzey bölgesinin ise 5000 m² alan üzerine kurulan en büyük barınağıdır. 

Hayır sever vatandaşlarımızla birlikte inşa ettiğimiz “Taziye Evi, Gasilhane” çalışması tamamladı.
İlçemizde, güzel bir tesisin daha son etabına geldik. Kaba inşaat çalışmaları tamamlandı, İnşallah; Gasilhanesi, Taziye Evi ve diğer hizmetleriyle ilçemize yakışır bir hizmet olacak. Zaten halihazırda Büyükşehir Belediye ekiplerimiz görevlerini sürdürüyor. Hayırsever vatandaşlarla birlikte inşa ettiğimiz bu tesiste işlerini daha da profesyonel bir şekilde yapacaklarına eminiz.

Alandere ’ye rekreasyon Projesi
İlçemizin doyumsuz güzellikleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Alandere mahallemizde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ıslak ağzı deresinde genişletme, taş tahkimi çalışmaları geçen yıl bitmişti. Bu çalışmadan sonra, bizde ilçemize ve bölgemize yakışacak, içinde; Yürüyüş yolları, bisiklet yolu, dekoratif aydınlatma ve peyzaj düzenlemeleri bulunan “Islak Ağzı Rekreasyon Projesi” nin, proje çalışmalarını tamamladık. Yakın bir zamanda projemize başlayacağız.

Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’na Seyir Terası
Yeni Mahallede Kocaali Belediyesi ve Körfez Belediyesi iş birliği ile tamamladığımız “Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nı hepimizin malumu olduğu üzere 2020 yılında açmıştık.  Bu projemizi taçlandıracak yeni bir projeyi daha sizlerle paylaşıyorum. Yeni Mahalle Başbuğ Alparslan Türkeş’ parkının yanında bulunan alanda seyir terası için proje çalışmalarına başlıyoruz

Kocaali’mizin tarihteki yerini araştırıyoruz
Yıllardır düşündüğümüz ve bildiğimiz Kocaali’nin tarihteki yerini ve kimliğini araştırmak, kayıt atlına almak için kitap ve e-kitap çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Hepimizin bildiğinden daha farklı özelliklere sahip olduğunu göreceğimiz, neredeyse yok artık diyeceğimiz tarihsel argüman ve kaynaklarla “Geçmişten Günümüzü Kocaali” kitabının çalışmalarını tamamlamak üzereyiz.

Gençlerimizin için yeni tesisleri hayata geçiriyoruz.
İlçemize yaptığımız hizmetler her alanda gün geçtikçe artıyor. Bugüne kadar, Selahiye, Açmabaşı, Yeni Mahalle ve Karşı Mahallede yeni spor tesisleri çalışmalarımızı tamamladı. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüzle iş birliği yaparak şehir stadının hemen yanında standartlara uygun yeni tenis kortu yaptık. Yine çalışmalarımız kapsamında, Kestanepınar doğal zeminli futbol sahasında çalışmasında son aşamaya geldik.  Belediye olarak biz de Hızar mahalle ve Demiraçma futbol sahaları için çalışmalarımız devam ediyor. Diğer taraftan; Gümüşoluk, Kirazlı, Şerbetpınar ve Aktaş mahallelerimizde Büyükşehir eliyle yapılacak olan spor alanları için projelendirme çalışmaları sürdürülüyor.

Coğrafi işaretli ürünlerimiz için çalışmalarımız devam ediyor.
İlçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan, Fındık, Deniz, Kum, Balık, Maden Deresi ve Çam Dağı gibi bilinen özelliklerinin dışında, Gastronomi alanında “Kocaali Çam Dağı Kestane Balı ve Kocaali Cennet Hurması Kurusu” ürünleri için coğrafi işaretli ürün tescili çalışmalarımızda ürünlerin analiz çalışmaları tamamlandı ve 3 yıllık tescil için prosedür çalışmaları, Marka, Belediye ve Üniversite iş birliği ile devam ediyor.

Her birine minnet ve şükran borçluyuz
Tüm Dünya etkisi altına alan koronavirüsle mücadele eden, gece-gündüz demeden çalışan başta sağlık personellerimize, Vefa Sosyal Destek grubu çalışanlarına, Muhtarlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Belediye personellerimiz teşekkür eder,  koronavirüs illetinde vefat eden vatandaşlarımıza,  Devletimizin sınırlarını korumak, gönül coğrafyamızda huzuru tahsis etmek için şehit düşen polis ve askerlerimize, Ülkemizde yaşanan depremlerde vefat eden kardeşlerimize yüce  Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ve hastanelerimizde ve evlerinde tedavileri devam eden aziz vatandaşlarımıza şifa dilerim.

Teşekkür ediyorum
Sözlerine son veren Başkan Acar; “2020 yılında ilçemize yapılan yatırımlarda, bizlerden destek veren; Belediye meclis üyelerimize, muhtarlarımıza, hayır sever iş adamlarımıza ve yaptığımız projelerde yakın ilgi gösteren ve destek veren, Milletvekillerimize, Siyasi parti il ve ilçe başkanlarımıza ve her projemizde gücünü yanımızda hissettiğimiz ağabeyimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.